Gegužės 27 d. Utenio stadione vyko festivalis "Aktyvi šeima". Linksmi, sportiško azarto kupini "Boružiukų" grupės vaikai su mamomis, sesėmis ir broliais, lydimi ikimokyklinio ugdymo mokytojos Almos Vanagienės ir padėjėjos Jūratės Bernotienės, sudalyvavo, net lietų išbaidžiusiame, renginyje. Darželinukai, drauge su šeimų nariais, įveikė 13 įdomių rungčių. Visi dalyvavusieji buvo apdovanoti, rėmėjų įsteigtais, prizais. Štai keletas festivalio akimirkų:

ŠEIMŲ SAVAITĖ

Gegužės mėnesis yra paskelbtas šeimos mėnesiu – pačiomis pirmomis dienomis sveikiname mamas ir močiutes, mėnesiui pasibaigus – tėvus, o pačiame mėnesio viduryje, gegužės 15 d., yra minima Tarptautinė šeimos diena. 

Pasak Lietuvos Kolpingo draugijos nacionalinės sekretorės Linos Kalibataitės, žmonėms visame pasaulyje reikia šeimos – nepaisant to, kokią vietą šeima užima visuomenėje. Daugumai žmonių šeima – saugumo ir laimės vieta, kur visi išmoksta solidariai gyventi. Nepaisant greitų socialinių pokyčių, šeima – kiekvienos visuomenės stabilumo centras. Kiekvienoje kultūroje šeima yra žinoma kaip patikimiausia solidarumo forma, garantuojanti visuomenės išlikimą.

Visą savaitę ,, Eglutės“ darželyje šurmuliavo vaikų tėveliai ir seneliai, dalijosi įspūdžiais apie šeimos tradicijas ir pomėgius. Tėveliai ir seneliai lankėsi grupėse, žaidė su vaikais, skaitė jiems pasakas, darė ekperimentus, tyrinėjo, karpė, piešė, tapė, lipdė ir daug sportavo lauke. Vyresni vaikučiai aplankė tėvelius jų darbovietėse, pabuvojo, net mero kabinete. Sukūrė daug nepakartojamų darbelių, kurie buvo iškabinti darželio galerijoje.

Vaikai jau žino, kad šeimą sudaro tėvai ir vaikai, o jie yra jos nariai. Šeimoje gyventi gera, ramu ir saugu. Šeimos nariai rūpinasi vienas kitais, dalijasi, padeda, išklauso ir pataria. Visi šeimos nariai turi pareigas. Vaikai išsiaiškino apie giminystės ryšius, kad giminė – tai kelios kartos žmonių, turinčių bendus protėvius. Suprato, kad šeima ir giminė tai skirtingos sąvokos. Aiškinosi ir pabandė sudaryti giminės medį, taip pat darė savo grupių medžius.

Savaitė pralėkė greitai ir labai turiningai palikdama vaikams daug neišdildomų įspūdžių ir prisiminimų. Vaikams labai patiko bendri projektai su tėveliais, jie su džiaugsmu lauks kitų susitikimų.

Naudota literatūra : https://day.lt/sventes/straipsniai/seimos_diena?psl=0

                                                                                                                                                                                                                                                                                        Parengė ikimokyklinio ugdymo mokytojos Inga ir Rita

                     Paukščiai – integruotose pamokose

   Lietuviai nuo seno mėnesius siejo su augmenija, paukščiais ar tam tikram laikotarpiui būdingais darbais. Kovas, balandis, gegužė–pavasario mėnesiai, taip pat reiškiantys paukščius, kurie pavasarį sugrįžta iš šiltųjų kraštų. Paukščių giesmės užpildo gamtą gyvybe, o širdį užlieja harmonija.

   Antrokai išsikėlė tikslą domėtis paukščiais, geriau pažinti, teisingai juos įvardinti, sužinoti jų gyvenimo ypatumus.  Mokiniai rinko informaciją, tyrinėjo, stebėjo, piešė paukščius. Ypač didelį dėmesį skyrė “migrantams”. Tema “Paukščiai” buvo integruota į lietuvių kalbos, matematikos,anglų kalbos, tikybos pamokas. Pirmiausiai visi paruošė pristatymą apie patinkantį paukštį, o matematikos pamokoje ne tik gilino daugybos įgūdžius, bet ir sužinojo naujų faktų. Kas per paukštis griežlė, nykštukas? Kaip paukščiai prisideda prie sėklų sklaidos. Šie klausimai rodo vaikų susidomėjimą, pažinimo poreikį.

  Mokytoja Audra Bučienė papasakojo kokią reikšmę tikėjime turi taikos balandis. Anglų kalbos mokytojos J.Šuminienė ir A.Palskienė parengė įdomią pamoką, kurios metu mokiniai klausėsi pasakos “The fox and the stork”, žaidė komandinį žaidimą. Uždavinys pasiektas sėkmingai, kadangi kiekvienas mokinys angliškai įvardino mažiausiai 3 paukščius. Tėveliai padovanojo 2 naujus būstus varnėnams, kuriuos  užkabinome  mokyklos teritorijoje, kad galėtumėm stebėti kaip apsigyvena naujakuriai. Vėliau pamokos vyko netradicinėje aplinkoje prie Vyžuonaičio ežero.Ten tęsėme stebėjimus.

   Integruotų pamokų nauda neabejotina. Antrokai jau lengvai atpažįsta ir gali įvardinti plunksnuočius, kurie pirmieji grįžta iš šiltųjų kraštų. Žino tolimiausius migrantus. Pagal požymius skiria varninių šeimos paukščius, kuriuos tarpusavyje painiodavo.  Mokiniai per savaitę turėjo galimybę ne tik pagilinti žinias, bet ir įdomiai praleisti laiką, pajausti savo  ryšį su gamta. Sužinojome, kokie svarbūs paukščiai mūsų gyvenime, kaip be jų būtų nyku ir kokie jie svarbūs pačiai gamtai. Mokytojos įsitraukusios į bendrą veiklą, padėjo praplėsti vaikų pasaulėžiūrą, pasaulėjautą ir sustiprino meilę gyvybei.

                                                                                                                                                                                                                                                                                          Parengė pradinio ugdymo mokytoja Jolita Stanionienė 

                 

Dainų ir šokių festivalyje

Respublikinis ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų lietuvių liaudies festivalis „Polka tinka kiekvienam“ skirtas lietuvių liaudies muzikos populiarinimui, tradicijų puoselėjimui. Festivalio organizatorius – Utenos vaikų lopšelis–darželis „Šaltinėlis“. Kiekvienais metais tradicinis renginys skatina domėtis lietuvių liaudies etnografiniu paveldu, ieškoti naujų būdų ir formų populiarinant liaudies dainą, šokį ir muziką. Festivalio dalyviai „Svirpliukų“ ir „Spindulėlių“ grupių jaunieji dainininkai atliko aukštaitišką lietuvių liaudies dainą „Ašei radau kukutį“.

                                                                                                                                                                                                                                                                       Vaikus paruošė meninio ugdymo mokytoja Audronė Valevičienė

       ,,Boružiukai“ gamtoje

       Gamta jau kurį laiką gyvena pavasario ritmu. Nors šiais metais pavasaris žengia nedrąsiai, nelepina savo malonumais ir saulutės šiluma, bet suteikia galimybę, nekubant, visais pojūčiais, patirti ,,bundančios“ gamtos žingsnius.

Mes, ,,Boružiukai“, vykdydami projektą ,,Aš ir gamta“, jau kurį laiką stebėjome, tyrinėjome, bandėme pajusti besikeičiančios pavasarinės gyvosios ir negyvosios gamtos grožį, jos dėsningumus. Pasirinkti projekto temą, paskatino nuolatinis pasivaikščiojimų metu vaikų smalsavimas, klausinėjimas, domėjimasis sezoniniais gamtos pokyčiais. Šio projekto metu, vaikai turėjo galimybę ir įsitikino, kad gamtą pažinti, išsiaiškinti apie vykstančius reiškinius joje, galima stebint, klausinėjant, liečiant, ieškant informacijos įvairiuose šaltiniuose, klausant, uodžiant. Projekto vykdymas padėjo patenkinti vaikų pažintinius interesus. Džiaugiuosi, kad projekto metu atliktos pažintinės, kūrybinės užduotys, padėjo vaikams pažinti gamtą, atsakyti į daugelį jiems rūpimų klausimų. Smagu, kai išėjus į lauką, vaikai nori išgirsti mus pasitinkančių paukštelių garsus, tildo vienas kitą ir bando nuspėti: ,,Ką jis nori pasakyti savo giesmele?“. Kada žaidimų miškelyje metu, klausosi: ,,Ką sako medelis?“. Kada suradę boružėlę susirūpina: ,,Ką daryti, per anksti atsikėlė, jai dar šalta...“ ir prisirinkę žolelių, medžio šakelių skuba statyti namelius... Kaip džiugu matyti, kai vaikas paprastame akmenuke įžvelgia jo grožį, tapatina su geometrinėmis figūromis, iš jų dėlioja raideles. Kaip brangi surinkta ,,gražiausių akmenukų“ kolekcija...Tik tokių, kaip atrodo, smulkmenų dėka, supranti, kad mūsų mažyliai neabejingi mus supančiai gamtai, kad moka džiaugtis mažais ir dideliais atradimais, kad geba įgyvendinti savo sumanymus, o tuo tarpu mokosi skaičiuoti, grupuoti, lyginti. Iš patirties galiu teigti jog laiko leidimas gamtoje – ne tik nauda vaiko sveikatai, tai lavina pažintinius gebėjimus, iniciatyvumą kūrybiškumą, natūraliai lavėja vaikų bendravimas, bendradarbiavimas tarpusavyje. Buvimas gamtoje suteikia vaikui teigiamų emocijų. Džiaugiuosi vaikų įgyta nauja patirtimi, vykdant projektą.

                                                                                                                                                                                                                                                                                       Parengė ikimokyklinio ugdymo mokytoja Zita Pačekienė

Sveikiname „Pelėdžiukų“ grupės ugdytinę Luką Jonėnaitę (mokytoja Inga Bitautienė), dalyvavusią Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro kūrybiškumo konkurse „Aš ir gamta“ ir laimėjusią I-ąją vietą ikimokyklinio amžiaus vaikų grupėje.

 

Šventinė popietė „Tau, mano mamyte“...

Mama – ypatingas žodis. Mamos diena – ypatinga diena, kurią pasitinkame plačiai atvėrę širdis. Su mamos diena susiję viskas: pirmieji žingsniai, šypsenos, džiaugsmo ašaros, pasakos prieš miegą, išmintingi žodžiai, šilti apkabinimai, meilė, šiluma ir neapsakomas artumo jausmas. Kiekviena mama savo vaikui yra visas pasaulis...

Todėl artėjant mamos dienai, „Svirpliukų“ grupėje nuolat skambėjo žodžiai: mama, mamytė, nes vaikai aktyviai ruošėsi šiai svarbiai šventei. Mažieji konstravo, dėliojo žodžius iš savo pasirinktų kūrybai priemonių, surengė mamos šalikėlių bei skarelių parodą, juos pristatė grupės draugams ir apibūdino, piešė žaismingus mamyčių portretus, sukūrė įspūdingus vitražus iš pavasarinių gėlių žiedelių, mokėsi daineles ir eilėraščius.

Kadangi galėjome gyvai pabendrauti su mamytėmis, maloniai pakvietėme į šventinę popietę „Tau, mano mamyte...“. Vaikai dainavo, žaidė, deklamavo, patyrė daug džiugių emocijų, dovanodami savo sukurtas dovanėles, apkabindami mamas, matydami jų šypsenas ir džiaugsmo ašaras. Ypač daug džiaugsmo tiek vaikams, tiek mamytėms suteikė bendra veikla „Piešiu pavasarį kartu su mama“, kurios metu vaikai tapė akvarele pavasarį kartu su svarbiausiu pasaulyje žmogumi – mamyte. Tyliai skambant A. Vivaldžio muzikai, girdėjosi linksmi vaikų balseliai, jie tarėsi su mamomis, ką ir kaip pieš, šypsojosi, dalinosi įspūdžiai, komentavo ar tiesiog džiaugėsi buvimu kartu. Bendrus mamyčių ir vaikų darbus galima apžiūrėti mokyklos – vaikų darželio galerijoje.

Kaip teigia psichologė – psichoterapeutė dr. Ieva Šidlauskaitė – Stripeikienė, jei norite pažinti vaiką – pieškite kartu. Mažam vaikui kartais sunku savo mintis ir jausmus išreikšti žodžiais, todėl piešimas gali būti turtinga medžiaga, kurią pastudijavus, gali atsiverti platus vaiko pasaulis.  

                                                                                                                                                                                                                                                  Parengė ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogė Rasa Bakšienė

„Žirniukų“ grupės projektas „Kiškučių Velykos“

Po truputį šylantys orai ir paukštelių čiulbėjimas praneša apie atėjusį pavasarį. Pirmieji gėlių žiedai ir besiskleidžiantys medžių pumpurai primena, kad artėja gražiausia pavasario šventė-Velykos. Todėl ir mes vykdydamos šį projektą  norėjome prisiliesti prie šios gražios pavasario šventės.

Mažiems vaikams labai svarbūs žaidimai, tad žinias apie Velykas bandėme perteikti žaismingai.

Projekto tikslas buvo pažinti ir švęsti Šv. Velykų šventę , susipažinti su Velykų papročiais , suteikti vaikams džiaugsmo kūrybinėje veikloje.

Projektą pradėjome STEAM veikla. Vaikai susipažino su kviečių grūdais, bėrė žemes į indelius ir sėjo grūdelius. Stebėjo, kaip jie želia, laistė, dovanojo tėveliams.

Vaikai labai džiaugėsi į svečius „užsukusiu“ kiškiu, apžiūrėjo jo atneštas dovanas-kiaušinukus. Žaidė su kiškučiu: rideno margučius, spalvotus kamuoliukus, klausėsi dainelės ir kartu imitavo judesiais.

Lavinome smulkiąją motoriką: pirštukais margino kiaušinėlius, bandė iš plastilino suformuoti kiaušinuką. Atliko meninius darbelius: plunksnomis puošė viščiukų trafaretus, įvairiomis spalvomis margino kiaušinukus.

Kartu su draugais bandė paruošti Velykų stalą. Reikėjo gražiai susėsti, išdėlioti servetėles ir pasistengti jų nesulamdyti.

Pasipuošę kiškučių ausytėmis dalyvavo bendroje darželio šventėje „Velykinių zuikučių nuotykiai“, rideno atsineštus margučius.

Pasibaigus projektui ir toliau skatinsime vaikus pastebėti vis labiau atgimstančios gamtos požymius.

                                                                                                                                                                                                                                                                                        Parengė „Žirniukų“ grupės mokytoja Nida Jankauskienė

ŽEMĖS DIENA

         Pasaulinę Žemės dieną Jungtinės Tautos oficialiai paskelbė 1971 m. Žemės dienai buvo pasirinktas pavasario lygiadienis - laikas, kai dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio taškuose. Kovo 20 - 21 d. kviečiama minėti kaip Pasaulinę Žemės dieną- taip rašoma Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos puslapyje.

         Kaip ir daugelyje kitų ikimokyklinių įstaigų, Žemės dienos paminėjimo renginiai mūsų įstaigoje tapo gera, linksma ir išradinga tradicija. Veikdami, tyrinėdami vaikai įgyja patirties, žinių kaip puoselėti, saugoti ir branginti mūsų žemės išteklius. Šias metais vykdėme projektą „Žemės diena“. Žemei skirti renginiai buvo organizuojami nuo kovo 21 dienos iki balandžio 20 dienos. Taigi kovo 21 dieną pradžiuginome vaikus, kviesdami dalyvauti Žemės budinimo šventėje. Pabudinę Žemę iškėlėme ir Žemės vėliavą, kuri puošė ir pleveno mūsų darželyje iki balandžio 20 dienos. Priešmokyklinės „Spindulėlių“ grupės vaikai išmoko gražų ritminį šokį, kurį skyrė Žemei. Šį sveikinimą Žemei galėjo visi darželio vaikai stebėti per YouTube.   Kvietėme visų grupių vaikus kartu su tėveliais, piešti piešinius parodai „Planeta Žemė vaikų akimis“. Parodoje puikavosi piešinėliai kurti su broliais, sesėmis ir tėveliais. Akcijai „Antrasis senų daiktų gyvenimas“ pasiūlėme kurti rankdarbius iš buitinių atliekų. Į darbelių gamybą įsitraukė ne tik vaikai, bet ir tėveliai, mokytojos. Iš kartoninių dėžučių, plastikinių butelių, vienkartinių plastikinių šaukštelių ir šaukštų, šiaudelių, spalvotų popierėlių, pakuočių pagaminti patys įvairiausi ir įdomiausi darbeliai ir žaislais. Mažieji mūsų „Žirniukai“, o ir kitų grupių vaikai ne tik grožėjosi pagamintais kūrybiniai darbai parodoje, bet ir pritaikė juos savo žaidimuose. Vaikams labai patiko gaminti darbelius, o paroda skatino vaikų kūrybiškumą. Dauguma vaikų suvokė, kad jau nebereikalingi daiktai gali būti panaudojami saviraiškai, žaidimams, grožio kūrimui. Taip pat taip ugdytiniai plečia, gilina ir tikslina savo žinias apie buitinių atliekų rūšiavimo svarbą mūsų planetos išsaugojimui. Vaikai gerai žino rūšiavimo konteinerių spalvas, nes visus metus rūšiuojame popieriaus bei plastiko buitines atliekas. Šį pavasarį „Svirpliukų“ grupės vaikai nuvyko į Utenos regiono buitinių atliekų rūšiavimo centrą ir savo akimis bei visais kitais pojūčiais pamatė, patyrė ir pajuto šios įmonės darbų svarbą. Dar viena akcija „Švarus kiemas, sveiki vaikai“- nepaliko abejingų nei mažų, nei didelių. Tai aplinkos tvarkymo, želdinių sodinimo akcija. Kiekvienos grupės vaikai rinko, grėbė ir tvarkėsi savo aikštėje. O ant palangių sudygo ir sužaliavo gležni daigeliai, kurios pasėjo, laisto ir prižiūri vaikai. Pasibaigus projektui ir toliau tęsime gamtosauginį ugdymą, siekdami suteikti vaikams ne tik džiaugsmo, žinių, bet ir norą mylėti, puoselėti žaliąjį žemės rūbą.

         Taigi, apibendrinant galima teigti, kad kiekvienas turėtume pagalvoti apie mūsų planetos problemas ir savo kasdienę veiklą – popieriaus, elektros ir vandens taupymą, langų ir durų sandarumą, atliekų rūšiavimą, plastiko naudojimo mažinimą buityje, kurie padeda tausoti senkančius Žemės išteklius ir padeda apvalyti mūsų planetą. Rūpintis Žemės išsaugojimu privalome mes visi, nes Žemė priklauso ne mums, o mūsų vaikams...

                                                                                                                                                                                    Parengė priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo mokytojos metodininkės Audronė Nikštuvienė ir Violeta Pečentauskienė

 Copyright © 2022 www.eglute.utena.lm.lt  Rights Reserved.