Saugokime gamtą kartu

Kaip ir kiekvienais metais, minint Žemės dieną, „Svirpliukų“ grupės ugdytiniai plečia, gilina ir tikslina savo žinias apie buitinių atliekų rūšiavimo svarbą mūsų planetos išsaugojimui.

Vaikai gerai žino popieriaus bei plastiko rūšiavimo konteinerių spalvas, nes jie nuolat būna grupėje ir „Svirpliukai“ visus metus rūšiuoja popieriaus bei plastiko buitines atliekas. Vaikai jau turi rūšiavimo pradmenis, tačiau kiekvienais metais įsitraukiame į naujas, dar nepatirtas veiklas šia tema. Skatinu ugdytinius kuo mažiau vartoti, apgalvoti savo naujus pirkinius, keistis žaislais ir žaidimais su draugais, juos padovanoti, drabužėlius atiduoti jaunesniesiems vaikams arba parduoti mamyčių turgeliuose. Daug kalbame apie nesuvalgytus ir išmestus maisto produktus, todėl skatiname vaikus suvalgyti jiems paruoštą ir patiektą maistą: gražiai padengiame stalą, dekoruojame patiekalus uogomis, vaisiais, turime linksmus valgymo pradžios ritualus. Vaikai noriai klausėsi mokytojų skaitomos Aldonos Zinkevičiūtės knygelės „Kontis ir Tvarkius“ apie linksmus konteinerių ir buitinių atliekų nuotykius, jų rūšiavimą, kurios leidimą parėmė Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacija. Pasiūliau vaikams nuvykti į Utenos regiono buitinių atliekų rūšiavimo centrą ir savo akimis bei visais kitais pojūčiais pamatyti, patirti ir pajusti šios įmonės darbų svarbą.

Nuvykusius smalsuolius pasitiko nemalonus kvapas ir didžiuliai kalnai jau surūšiuotų buitinių atliekų. Visur važinėjo automobiliai ir traktoriai, kurie dirbo savo kasdienius darbus, kad mūsų miestas būtų švarus ir tvarkingas. Įmonės direktorius Dalius papasakojo vaikams, kaip ir iš ko gaminamas kompostas – vitaminai žemei. Parodė du didžiulius „piliakalnius“ iš buitinių atliekų: vienam iš jų jau 20 metų, o kitas pradėtas pilti prieš keletą metų. Vyresnieji vaikai susidomėję klausėsi, kaip iš buitinėse esančių skysčių išgaunamos dujos, kurios gamina elektros energiją. Ypač maloniai nuteikė ryškiaspalvė palapinė „#Dalinkimės“, kurioje galima atvežti ir palikti nereikalingus, tačiau tvarkingus buitinius prietaisus, knygas, žaislus, automobilių kėdutes vaikams ir kita, kad jais galėtų pasinaudoti žmonės, kuriems tie daiktai bus reikalingi.

Tiek išvyka, tiek kasdienės vaikų veiklos bei patirtys, tiek suaugusiųjų pavyzdys, tiek informaciniai filmukai vaikams, tiek tinkamai parinktos knygelės bei enciklopedijos padeda vaikams sužinoti, kaip jie gali saugoti savo planetą Žemę nuo taršos bei ugdyti atsakingą ir mąstančią kartą.

Parengė ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogė Rasa Bakšienė

2022 m., kovas